انواع آسفالت / انواع آسفالت گرم / انواع آسفالت سرد و گرم / انواع آسفالت های رنگی / انواع آسفالت کاری / قیمت انواع آسفالت / انواع آسفالت قابل حمل / انواع آسفالت ساختمان / انواع آسفالت جاده ای / انواع دانه بندی آسفالت / قیمت اجرای آسفالت .

انواع آسفالت جاده ای

 

آسفالت را می‌توان بر اساس معیارهای مختلف طبقه‌بندی نمود. در ادامه انواع مختلف طبقه‌بندی آسفالت و کاربردهای هر یک را بررسی می‌کنیم.

آسفالت از نظر اندازه سنگ‌ریزه‌های به کار رفته در آن

  1. آسفالت ۰.۶
  2. آسفالت ۰.۸ توپکا
  3. آسفالت ۰.۱۲ توپکا
  4. آسفالت ۰.۱۸ توپکا
  5. آسفالت ۰.۲۵ یا آسفالت بیندر

آسفالت ۰.۶ یا اصطلاحا نرمه به دلیل ریز بودن سنگ‌ریزه‌های به کار رفته در آن برای پوشش پشت بام مورد استفاده قرار می‌گیرد. تفاوت پشت‌بام با آسفالت خیابان‌ها و جاده‌ها عدم حرکت خودرو روی آن است و به همین دلیل شرایط متفاوتی با آسفالت سایر محل‌ها دارد.

آسفالت از نظر نوع ترکیب مواد

آسفالت از نظر نوع ترکیب به دو نوع آسفالت سرد و آسفالت گرم تقسیم‌بندی می‌شود.

  1. آسفالت سرد در دمای محیط ترکیب و اجرا می‌شود. آسفالت سرد را می‌توان در مسیرهای طولانی حمل کرد یا آن را انبار نمود و در زمانی دیگر اجرا کرد.
  2. آسفالت گرم می‌بایست در کارخانه تولید شود و سپس همان گونه که گرم است پخش و متراکم شود. به همین دلیل آسفالت گرم را نمی‌توان در مسیرهای طولانی حمل نمود یا انبار کرد. کاربرد آسفالت گرم برای پوشش جاده‌ها و مسیرها است که لازم است مقاومت بیشتری داشته باشند و در برابر فشارها و بارش برف و باران و یخبندان مقاومت بیشتری از خود نشان دهد.