آسفالت پلیمری / آسفالت پلیمری قیمت / آسفالت پلیمری رنگی / معایب آسفالت پلیمری / آسفالت پلیمری چیست؟ / آسفالت پلیمری در ایران .

آسفالت به صورت سنتی با استفاده از سنگ و شن و قیر طبیعی و برخی افزودنی‌های دیگر تولید می‌شود. در سال‌های اخیر متخصصین تلاش کرده‌اند که با استفاده از مواد پلیمری قیر استفاده شده در آسفالت را جایگزین کنند تا به مزایای مختلفی دست پیدا کنند.

آسفالت پلیمری

مزایای استفاده از آسفالت پلیمری

مطابق تحقیقات استفاده از آسفالت پلیمری در بلند مدت هزینه‌ها را تا ۵۰ درصد کاهش می‌دهد. علاوه بر این به دلیل ترک خوردن و آسیب دیدن کمتر، نیاز به ترمیم آن هم به مقدار زیادی کمتر است.

آسفالت‌های پلیمری به دلیل خواصی که دارند، می‌توانند در ضخامت‌های کمتر و با استفاده از مواد اولیه کمتر تولید و استفاده شوند و در عین حال مقاومت بیشتری از خود نشان دهند.

خواص آسفالت پلیمری

 • چسبندگی بیشتر نسبت به آسفالت سنتی
 • قابل استفاده در دمای بالا و پایین
 • قابلیت الاستیسیته بهتر
 • افزایش انعطاف در دمای سرد
 • مقاومت بهتر در برابر تغییر شکل و حرکت
 • کمتر بودن حساسیت نسبت به تغییر دما
 • افزایش مقاومت کششی
 • سخت بودن بیشتر در دمای بالا

ترکیب آسفالت‌های پلیمری

برای تولید آسفالت‌های پلیمری از ترکیبات آلی مختلف استفاده می‌شود که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 1. ترموپلاستیک‌ها
 2. ترموست‌ها
 3. ترموپلاستیک الاستومرها
 4. پلی یورتان‌ها
 5. کوپلیمر پلی اتر پلی استر
 6. کوپلیمرهای الفینیک
 7. کوپلیمرهای بلوک استایرین

قیمت آسفالت پلیمری

آسفالت پلیمری به صورت پایه قیمت بیشتری نیسبت به آسفالت سنتی دارد ولی با توجه به اینکه ضخامت اجرای آسفالت در این نوع آسفالت کمتر است، اجرای آسفالت و قیمت مصرفی برای اجرا در نهایت تفاوتی نخواهد داشت.

همچنین باید توجه داشت که عمر و استهلاک آسفالت پلیمری بسیار شرایط بهتری دارد و در نتیجه در بلندمدت، مقدار قابل توجهی در هزینه‌های شما صرفه‌جویی خواهد شد.

آسفالت پلیمری در ایران

استفاده از آسفالت پلیمری در ایران هم به تازگی شروع شده است. از این نوع آسفالت در پوشش جاده‌ها و اتوبان‌ها استفاده می‌شود. این کار باعث می‌شود عمر آسفالت افزایش پیدا کند، مقدار مصرف مواد اولیه کاهش پیدا کند و نیاز به ترمیم و تعویض آسفالت و صرف هزینه‌های هنگفت به مقدار قابل توجهی کمتر شود.