آسفالت تشنه / پوشش گسترده‌ی شهرها و جاده‌ها با آسفالت علاوه بر مزایایی که دارد باعث ایجاد مشکلاتی نیز می‌شود. از جمله‌ی این مشکلات افزایش احتمال جاری شدن سیل است.

به دلیل اینکه آسفالت نمی‌تواند مقدار کافی از آب را به سطوح زیرین منتقل کند، آب باران در زمان بارش سنگین روی سطح جاری می‌شود و راهی به زمین پیدا نمی‌کند. در نتیجه احتمال بروز سیل افزایش پیدا می‌کند.

آسفالت

یکی از راه‌حل‌های ابداع شده توسط محققان استفاده از آسفالت‌هایی است که به آسفالت تشنه شهرت دارند. این آسفالت‌ها می‌توانند مقدار بیشتری از آب را از خود عبور دهند و کمک کنند تا آب جاری روی زمین کاهش پیدا کند.

البته باید توجه داشت که استفاده از آسفالت تشنه هم نیازمند توجه به نکاتی است. آب عبور داده شده از آسفالت اگر در محلی باشد که زیرسازی مناسب ندارد، می‌تواند باعث فشرده‌شدن زمین و نشست خاک در مناطق شهری شود که مشکلات بعدی را به همراه دارد. بنابراین پیش از استفاده از این نوع آسفالت، بررسی‌های فنی لازم می‌بایست در نظر گرفته شود.

کاربردهای دیگر آسفالت تشنه

آسفالت تشنه یا Thirsty Asphalt علاوه بر کاربردی که در جلوگیری از وقوع سیل ایفا می‌کند، در محل‌هایی مثل پارکینگ‌های سرباز که هم ماشین و هم افراد پیاده در آن عبور و مرور می‌کنند، کاربرد دارد. در این محل‌ها یکی از مشکلات متداول، آب‌گرفتگی و مشکل رفت و آمد افراد پیاده است.

با کمک این نوع آسفالت یا بتن تشنه، می‌توان از جمع شدن آب در آن جلوگیری کرد و اجرای آسفالت موفقی را تجربه کرد .