آسفالت / در تولید هر تن آسفالت معمولا حدود ۵ درصد( ۴۵ تا ۵۰ کیلوگرم ) قیر استفاده می‌شود و برای استفاده در محل‌های مختلف مقادیر مختلفی شن و ماسه در اندازه‌های متفاوت در آن به کار می‌رود.

آسفالت

بسته به اینکه اجرای آسفالت برای پوشش چه محلی باشد( خیابان، جاده، کوچه، پشت بام، … ) مقدار ترکیبات و ضخامت آن نیز متغیر است و می‌بایست بر اساس شرایط، ترکیب و ضخامت آن برآورد و محاسبه شود.

در نتیجه هر چه ضخامت و مواد مورد استفاده در آسفالت بیشتر باشد، از یک تن آسفالت برای پوشش مساحت کمتری می‌توان استفاده نمود.

ضخامت معمول برای اجرای آسفالت در مناطق کم رفت و آمد حدود ۶ سانتی‌متر است و با احتساب وزن ۲.۳ تنی هر متر مکعب آسفالت، مساحتی که با یک تن آسفالت قابل پوشش است، حدود ۷.۲ متر مربع خواهد بود.

محاسبه میزان مصرف آسفالت چه کاربردی دارد ؟

با دانستن میزان مصرف آسفالت برای پوشش سطوح مختلف، می‌توان هزینه‌های مورد نیاز برای محوطه‌سازی، ساخت بنا، ساخت جاده و خیابان را برآورد نمود. همچنین برای مهندسان عمران که قصد برآورد یا متره مصالح را داشته باشند، این امکان فراهم می‌شود تا پیش‌بینی‌های فنی و عملی برای به نتیجه رساندن پروژه را به انجام برسانند.

محاسبه قیمت آسفالت

نکته‌ی دیگری که در محاسبه‌ی قیمت آسفالت باید به آن توجه شود این است که مقدار قیر مصرفی برای تولید آسفالت، هزینه‌ی نهایی به حساب نمی‌آید و مقداری قیر برای زیرسازی آسفالت مورد استفاده قرار می‌گیرد که بسته به شرایط متفاوت خواهد بود.